نحوه استفاده از محصولات

توربو شارژ و عوامل موثر بر قیمت آن

توربو شارژ خودرو

توربو شارژ یکی از قطعات وسایل نقلیه است که برای بالا بردن قدرت موتوو و راندمان آن مورد استفاده قرار می‌گیرد،توربو شارژها نقش مهمی را در خودرو ایفا می‌کنند.موتور برای سوزاندن سوخت بیشتر در سرعت‌های بالا نیاز به هوا و سوخت داشته و در صورتی که هوای کافی تأمین نگردد، قدرت کافی را نخواهد داشت که این مسئله در خودروهای فاقد توربو شارژ مشاهده می‌شود بنابراین استفاده از توربو شارژ موجب اکسیژن رسانی شده و در نتیجه موتور می‌تواند عملکرد مطلوبی را داشته باشد.

توربو شارژ چیست؟

توربو شارژقطعه‌ای برای تقویت موتورهای احتراقی است. از این وسیله برای انواع وسایل نقلیه بخصوص خودروها استفاده می‌شود. توربو شارژ می‌تواند با تأمین هوای کافی در سیلندر، باعث قدرتمندی موتور گردد. توربو شارژ سیستم چندان پیچیده‌ای نداشته و از چند قطعه به نام‌های توربین، کمپرسور، پوسته و میله شفت تشکیل شده است. توربو شارژ از انرژی موتور برای کار کردن استفاده نمی‌نماید و از گازهای خروجی گزوز که به هدر می‌روند استفاده می‌کند که مزیت بزرگی بوده و به نوعی این قطعه به صورت رایگان عمل می‌کند بنابراین استفاده از آن در خودروها و سایر وسایل نقلیه بسیار به صرفه خواهد بود.

قیمت توربو شارژ

قیمت توربو شارژ با توجه به تکنولوژی یشرفته و کاربردی که دارد بسیار مناسب بوده و استفاده از آن در خودروهای مختلف به صرفه است به همین جهت است که در بیشتر خودروهای امروزی این سیستم استفاده می‌شود. در بازار قیمت توربو شارژ متفاوت بوده و هر یک از فروشندگان قیمت توربو شارژ را خود تعیین می‌نماید بنابراین رقابت میان فروشندگان توربو شارژ زیاد بوده و همچنین وجود نمونه تقلبی این قطعه نیز باعث شده افراد دقت بیشتری در انتخابشان داشته باشند.

توربو شارژ خودرو

دلیل استفاده از توربو شارژ

همان طور که می‌دانیم برای افزایش قدرت موتور در ابتدا از تعداد سیلندر های بیشتر استفاده می‌شد که در ماشین‌های مسابقه‌ای نیز مشاهده می‌شد اما با استفاده از توربو شارژ نیازی به تغییر موتور و تعداد سیلندر ها نبود و فقط با استفاده از این قطعه می‌توان قدرت موتور را افزایش داد. توربو شارژ قادر به تأمین دوبرابری اکسیژن لازم برای سوخت است. در خودروهای جدیدی این سیستم بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و تفاوت میان خودروهای دارای توربو شارژ و خودروهای فاقد توربو شارژ قابل مشاهده است. توربو شارژها راندمان سوخت خودرو را بهبود بخشیده و راهی که شرکت‌های خودروساز آ را انجام می‌دهند این است که با کاهش سایز موتور، آن را توربو شارژ دار نموده و به همین دلیل سوخت کمتری سوزانده می‌شود و به نوعی صرفه جویی در مصرف سوخت است.

اجزای توربو شارژ

توربو شارژ از اجزای مختلفی تشکیل شده که هر یک نقش سازنده‌ای را در این قطعه دارند. دو بخش اصلی توربو شارژ را توربین و کمپرسور تشکیل می‌دهند. توربین در سیستم توربو شارژ متشکل از چرخ توربین و محفظه‌ی توربین است. توربین وظیفه دارد که گازهای خروجی اگزوز را به چرخ توربین هدایت نماید.
این گازها انرژی لازم برای سیستم توربو شارژ را تأمین می‌کنند. دودهای اگزوز با استفاده از توربین به سمت سیستم هدایت شده و با چرخاندن چرخ توربین، بعد از محفظه‌ی توربین و از اگزوز خروج پیدا می‌کند. در بخش کمپرسور نیز این دو بخش چرخ کمپرسور و محفظه‌ی کمپرسور وجود دارد که عملکرد توربو شارژ برخلاف توربین است. چرخ کمپرسور که به وسیله‌ی یک میله‌ی شفت به به توربین متصل است، شروع به چرخیدن می‌نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *