نحوه استفاده از محصولات

همه چیز درمورد روغن خودرو

همه چیز درمورد روغن خودرو

(همه چیز درمورد روغن خودرو)روغن موتور، یکی از اصلی‌ترین نیازهای هر خودرو برای داشتن عملکرد مناسب است. موتور خودرو، همچون قلب تپنده آن است و بی‌توجهی به آن، خسارات جبران ناپذیر بسیاری را به خودرو شما وارد می‌کند. یکی از راه‌های بهبود عملکرد موتور خودرو و افزایش طول عمر آن، استفاده از روغن موتور مناسب است.

عمر موتور خودرو شما تا حد زیادی به نوع روغن موتوری که استفاده می‌کنید بستگی دارد؛ بنابراین برای افزایش عمر موتور خوردو، باید از روغن‌ موتور باکیفیت و مناسب با خودرو خود استفاده کنید. با این تفاسیر، انتخاب یک روغن موتور مناسب برای خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

روغن موتور چیست؟

روغن موتورها ترکیبات پیچیده‌ای هستند که از روغن پایه و انواع افزودنی‌ها تشکیل شده‌اند. هر خودوریی برای اینکه بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد، به روغن مناسب موتور نیاز دارد. در حقیقت، روغن موتور یک عنصر ضروری برای موتور خودرو می‌باشد. با افزایش سن موتور، اهمیت استفاده از روغن مرغوب، روزبه‌روز بیشتر احساس می‌شود.

داشتن موتوری سالم‌ با عمری طولانی‌تر، مستلزم تغذیه موتور از یک روغن موتور مناسب است. عدم استفاده از روغن مناسب باعث می‌شود قطعات موتور خودرو خراب شده و در نهایت موتور، آسیب جدی ببیند. از آنجایی که تعویض قطعات موتور بسیار سخت بوده و هزینه‌های بسیار زیادی در پی دارد، بنابراین بهتر است از روغن موتور مناسب استفاده کنید تا دچار هزینه‌های اضافی و سرسام‌آور تعمیر و یا تعویض موتور خودرو نشوید.

کار روغن موتور چیست؟

کار اصلی روغن در موتور خودرو، روان‌سازی و به حداقل رساندن اصطکاک بین اجزای موتور است. البته روغن موتورها وظایف بسیار مهم دیگری در موتور خودرو برعهده دارند. جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی موتور، پاک‌کنندگی موتور و معلق سازی مواد حاصل از سایش قطعات، آب بندی موتور، حفاظت از سطوح فلزی موتور، افزایش کارایی موتور و برخی از ویژگی‌های دیگر، همگی از وظایف روغن موتور است.

البته توجه داشته باشید که همه روغن‌ها این وظایف را انجام نمی‌دهند. در صورتی که روغن مورد استفاده شما، مناسب با موتور خودرو نباشد، علاوه بر اینکه سودی برای موتور شما نخواهد داشت، بلکه ممکن است کارایی موتور را نیز با مشکل مواجه کند. 

همه چیز درباره روغن خودرو

آیا می‌توان از ترکیب چند روغن موتور استفاده کرد؟

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید روغن موتورها را با هم ترکیب کنید. از آنجایی که نحوه ساخت و کارکرد هرکدام از روغن موتورها با هم متفاوت است، ترکیب آن‌ها با هم به موتور خودرو شما آسیب وارد کرده و عملکرد صحیح آن را با مشکل مواجه می‌کند. برای داشتن بهترین عملکرد در موتور بهتر است از روغن موتور مناسب خودرو خود استفاده کنید.

روغن موتور چگونه از موتور خودرو محافظت می‌کند؟

روغن مناسب موتور، وظیفه حفاظت از موتور خودرو را بر عهده دارد و این کار را با استفاده از روش‌های مختلف انجام می‌دهد. روغن‌ها علاوه بر جلوگیری از تجمع لجن غلیظ در موتور خودرو، آلودگی‌ها و ذرات ناشی از رسوبات را از سطح موتور پاک کرده و از این طریق از بسته شدن مسیرهای موتور خودرو جلوگیری می‌کنند.

تاریخ انقضای روغن موتور

بر روی بسته بندی‌های روغن موتور، اغلب تاریخ تولید آن نوشته می‌شود اما خبری از تاریخ انقضای روغن موتور نیست. همین امر باعث می‌شود تا بسیاری از افراد گمان کنند روغن خودرو تاریخ انقضا ندارند. در پاسخ به این دسته از افراد باید بگوییم که روغن‌های موتور نیز همچون سایر مواد شیمیایی تاریخ مصرف و امکان فاسد شدن دارند.به طور معمول برای روغن های طبیعی در حدود 2 سال و برای روغن های مصنوعی، حدودا 4 سال تاریخ مصرف در نظر گرفته می‌شود، البته این در شرایطی است که در روغن را باز نکرده باشید، چرا که بعد از باز کردن در، این مدت زمان کوتاه‌تر خواهد شد. توجه داشته باشید که استفاده از روغن های موتور بعد از این تاریخ توجیه کاربردی و اقتصادی ندارد و حتی ممکن است منجر به آسیب رساندن به موتور خودرو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *